Poraďte sa o svojich problémoch

Delenie mágie

2. lekcia – rozdeľovanie a druhy mágie

 

Aj mágia má niekoľko rôznych samostatných odvetví, ktoré sú rozdielne podľa toho akým spôsobom a akými technikami sa jednotlivé ciele dosahujú. Medzi najznámejšie a najčastejšie používané patria:

bylinkárstvo, rituálna mágia, wicca, kabala, mágia chaosu, práca s duchmi a bytosťami a mnohé ďalšie. Neskôr sa pokúsim ku každému z nich aspoň okrajovo stručné priblíženie.

Z laického pohľadu ľudia často pomenovávajú a delia mágiu na čiernu a bielu. Asi veľmi jednoduchým odôvodnením sa konanie dobra prisudzuje časti bielej mágie a konanie zla čiernej mágii. Tu je však na mieste pozastaviť sa aj nad pojmami „dobro“ a „zlo“.  Pre priblíženie si dovolím použiť konkrétne príklady zo života. Každý z nás denne používa elektrinu ako energiu. Vďaka nej môžeme mať svetlo, teplo, jej premenou cez nejaký prístroj vykonanú trebárs mechanickú prácu. Tá istá energia sa dá ale tiež použiť ako zbraň. Či už zámerne, napríklad na vykonanie trestu smrti v elektrickom kresle, alebo ako pomôcka pre samovraha, alebo na spáchanie vraždy,  tiež pri nešťastnej náhode ako neúmyselná zbraň. Položme si teda otázku: Je elektrina „čierna“ alebo „biela“? Ak vezmeme do úvahy uvedené príklady, ale aj množstvo ďalších, je dobro, alebo zlo? Aj keď sa prevažne používa ako prospešná, myslím, že sa nedá jednoznačne určiť jej klasifikácia. Tiež keby sme uvažovali do hĺbky koreňa až k výrobe elektrickej energie, tiež nemusíme chodiť ďaleko k príkladom jadrových elektrární a dopadoch, alebo aj možných následkov na životné prostredie.

Ako druhý príklad uvediem „lásku“. Berme ju z pohľadu lásky k blížnemu, alebo z pohľadu lásky k „Božstvu“.  Vo všeobecnosti sa láska považuje za niečo dobré, pozitívne, kladné, teda „biele“.  No uvedomme si, že napríklad aj terorista ktorý ide spáchať masovú vraždu koná v mene lásky, pretože chce spasiť ľudstvo, koná tak preto, lebo mu to káže jeho viera, jeho presvedčenie. Z jeho pohľadu háji lásku a koná dobro, miluje natoľko, že je ochotný „hrdinsky“ obetovať svoj život. Preto vraždí v mene lásky. Ak si porovnáme ďalšie uvedené príklady, dá sa jednoznačne určiť či sa jedná o dobro, alebo zlo ak sa na vec pozeráme objektívne aj očami toho druhého? Ak sa obzrieme do histórie, koľko vojen a bitiek bolo kvôli rôznosti náboženského presvedčenia? Každá strana si hájila svoje dobro.

Asi niekto bude namietať, že používam extrémne príklady. Tak dobre, pokúsim sa ďalší z reálneho každodenného života a tým sa mi snáď podarí aj sa dotknúť priamo konkrétnej problematiky.

Predstavme si klasický príklad manželského trojuholníka. Priblížme  si zrelé manželstvo s deťmi, ktoré funguje relatívne normálne, občas sa vyhrotí bežný konflikt, city a vášne po rokoch zovšedneli a otec rodiny podľahne pokušeniu a zvodnosti cudzej mladšej ženy. Z jednej príležitostnej aférky sa postupne vyvinie milostný vzťah. Muž zrazu inde nachádza to, čo doma postráda, milenka má možno vplyvného partnera, prehlbujú sa city a bolo by pre ňu vhodnejšie získať si otca cudzej rodiny len pre seba. Jednou z možností je použitie ľúbostnej mágie.

Položme si teraz ale otázku: Jedná sa tu o konanie dobra, alebo zla? Jedná sa o čiernu mágiu, alebo bielu mágiu? Ona chce dosiahnuť niečo pre svoje šťastie a otcovi cudzej rodiny by tiež vlastne pomohla, odpútala by ho od všednosti, ktorá mu už nevyhovuje. Veď keby s ňou nebol šťastný, nemal by predsa dôvod sa s ňou stýkať a nerozprával by jej ako ju miluje, potrebuje, čo všetko pre neho znamená... Zároveň by ale jeho rodina prišla o otca, o časť finančného a materiálneho zabezpečenia. Zničila by týmto krokom jedno všedné manželstvo a doposiaľ takmer „normálne“ fungujúcu rodinu, ktorá roky fungovala.

Je teda veľmi ťažké jednoznačne a naozaj spravodlivo určiť a pomenovať čo je dobro a čo zlo, čo je z tohto pohľadu biele a čo čierne.

 

© 2009 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode